Szent Mártonnak Magyarországon is kultusza alakult ki, ezért a november 11-i naphoz sokféle szokás kapcsolódik már hazánkban is.
Jól ismert történet szerint Szent Márton, mint római katona egy fázó koldusnak adta köpenyének felét, ezzel a cselekedettel pedig elindította saját útját a kereszténység irányába. Tours-i Szent Márton nagy tiszteletnek örvend a katolikus egyházon belül, a tűzgyújtás kialakulásának szokását is az egyház rendelte el. A rendelet szerint a fények gyújtása arra szolgál, hogy Szent Márton jócselekedeteinek híre eljusson minden emberhez.
Évek óta Zebegény is felvonulással emlékezik meg Szent Mártonról, melyhez iskolánk idén is készített lámpásokat. Különböző technikákkal készült lámpások technika és rajz óra keretein, valamint napköziben készültek. Nyolc osztály alkotásaira az őszi szünet után egy hét állt rendelkezésre. Voltak, akik kezük körberajzolásával készített lúddal díszítették a lámpásokat, voltak akik terményekkel dekoráltak, megint más lámpások decoupage technikával készültek, így igazán egyedi, sokféle dísze lett a templom előtti térnek estére.
Sötétedéskor a kis lámpásokból alkotott, templomtól induló fényösvény vezette a gyerekeket Szent Márton nyomán a Szőnyi István Emlékúzeumhoz és a plébániához.
Iskolánkban az egész alsó tagozat ügyességéről és kreativitásáról adott tanúbizonyságot.
Rajzórákon, illetve a napközis foglalkozások idejében készítették a lámpásokat.
Az elsősök műanyag pohárból alkottak , a másodikosok üvegfestékkel, befőttes üvegeken jelenítették meg ennek a napnak az eseményeit.
A harmadikosok dekupázs technikával dolgoztak, szintén befőttes üvegre, a negyedikesek pedig ludakat készítettek papírból és ezzel díszítették a lámpásokat.
Az alkotásokat a templom bejárata felé haladva helyezték el és mécseseket gyújtottak meg benne. A fények vezették a felvonuló gyerekeket, szüleiket.
Mindenki büszkén szemlélte az elkészült lámpásokat.