Pályaorientációs nap az iskolában

2020 óta a Nemzeti Alaptanterv célként tűzi ki, hogy a pálya és a személyiség kapcsolódása minden gyermekben tudatosuljon. A szakmák közötti eligazodást, a szakmákkal való ismerkedést segítette a márciusban megrendezett pályaorientációs nap az általános iskolában.

Az alsósok a délelőtt folyamán régészekké és grafikusokká változtak át. Batizi Zoltán a szobi Börzsöny Múzeum vezetője a régészek tevékenységéről, tanulmányairól adott elő, melynek végén a gyerekek cserépdarabokat hoztak felszínre, majd ezekből különböző használati tárgyakat próbáltak rekonstruálni. Sándor Róbert, grafikus, a szakma szerteágazó mivoltáról tartott előadást: logókészítés, könyvillusztráció, kiadványok megszerkesztése, képregénykészítés és még sorolhatnánk azt a rengeteg területet, amit a grafikus egy személyben ellát. A foglalkozás végén a gyerekeknek megfigyelőképességüket és memóriájukat kellett segítségül hívniuk: ismert logókat próbáltak színekkel ellátni, valamint képregénykészítéshez otthoni munkára feladatlapot kaptak.

A felsősök, az első órában osztályfőnökük vezetésével ráhangolódtak a napra. A 2. órától csoportbontásban, forgószínpad szerűen ismerkedhettek meg 3 szakmával. Nagy Mónika a könyvelés és a könyvvizsgálat világába vezette be őket; Kemény Gabi írónő, regényének keletkezésének körülményeit mutatta be és kreatív versírásra ösztönözte tanítványainkat; a szobi SZTK-ból érkezett ápoló, Wéber Anikó, az újra élesztést mutatta be a gyerekeknek, amit mindenki egytől-egyig kipróbált.

Az iskola aulájában a Fővárosi Bünetetés-végrehajtási Intézet márianosztrai képviselői rövid előadást tartottak a szervezet felépítéséről, a kényszerítő eszközökről. Az udvaron pedig a kutyás bemutatóban a kábítószer-keresés folyamatát ismerhettük meg, majd a gyerekek beülhettek a rabszállítóba is. Kicsik és nagyok egyaránt élvezték.

Köszönjük a megjelent előadóknak az izgalmas előadásokat! Bízunk benne, hogy nagyban segítette a gyerekek az egyes szakmák közötti eligazodását.

Csoma Eszter