Iskolakert Zebegényben

Az idei tanévben a zebegényi általános iskola második osztályos tanulói kaptak lehetőséget arra, hogy a Pillekertben kihelyezett ágyásokat újjáélesszék. A munkálatok már november hónapban megkezdődtek és egészen júniusig, tanévzárásig kitartanak.

A gyerekek izgalommal várták, hogy Kluzsán Milena (szülő és hivatásos kertész) és tanítójuk vezetésével megismerkedjenek a tereppel. Első alkalommal a komposztálót vették szemügyre és jól megtúrták azt: olyan állatok után kutattak, amik segítik a növényi hulladék lebomlási folyamatát. Sajnos nem jártak szerencsével: sem gilisztákat, sem pedig pajort nem találtak. De, hála Milena előrelátásának, a máshol talált gilisztákat helyezték bele a komposztba, így idővel beindulhat a folyamat.

A komposztáló megfigyelése után az ágyások rendbetétele következett és azok felkészítése a téli időszakra. A gyerekek gondosan kihúzogatták az ottmaradt paradicsomokat, paprikákat, majd a komposztálóba helyezték azokat. A lehullott paradicsomokat otthagyták, hiszen azok magja télállóságuk miatt jövőre kibújhatnak. Az egynyári növények virágait a lányok csokorba rendezték, a szárukat pedig szintén a komposztba rakták a gyerekek.

A diófa alá lehullott leveleket összegereblyézték, vödörbe szedték és az ágyások tetejére helyezték: a lebomló falevelek biztosítják majd a talajnak a megfelelő mennyiségű tápanyagot.   Az iskolakert létrehozásával nemcsak a természet szeretetére és a kerti munka örömére nevelés a célunk. Ökoiskola lévén szeretnénk hagyományt is teremteni, valamint az élménypedagógiát beépíteni a mindennapjainkba. A kötelező óraszámból kikerült környezetismeret tantárgyat is így próbáljuk visszacsempészni az alsó tagozat első két osztályába. Végül, de nem utolsósorban célunk a szülő-gyermek-pedagógus háromszög erősítése.